dziennik żywieniowy aplikacja
APLIKACJE,  DIETETYCZNIE

Food Clicker- najprostszy dziennik żywieniowy! (aplikacja Android)

Dziś mam przyjemność przedstawić Wam aplikację żywieniową Food Clicker.

(For English version click here!)

Od razu zaznaczam, że nie jest to kolejny (nic nie wnoszący zresztą) zliczacz kalorii. W Food Clickerze nacisk kładziony jest na jakość przyjmowanych posiłków i ich odpowiednie łączenie.

Aplikacja ta łączy tradycyjne metody pracy nad zmianą stylu życia z możliwościami, które oferują nam nowoczesne technologie.

To narzędzie proste, wygodne w użyciu,( w moim odczuciu) ładne i praktyczne.

Dziennik żywieniowy- co to takiego?

To zapis jedzenia i picia,które spożywamy w ciągu dnia. Powinniśmy prowadzić go przez kilka dni (optymalnie 7-10) przy każdym posiłku i przekąsce. Zapisujemy wówczas dokładny czas spożycia produktu, jego gramaturę, czasem również poziom sytości  lub ewentualne objawy niepożądane występujące po spożyciu.

Po co stosować dzienniki żywieniowe?

Jest to często kluczowe narzędzie przy zmianie nawyków żywieniowych. Chcąc ulepszyć sposób odżywiania w przyszłości, musimy najpierw dogłębnie poznać ten dotychczasowy. Trzeba określić główne problemy dietetyczne.

Najczęstsze błędy żywieniowe:
 • niewłaściwe produkty żywnościowe
 • zbyt rzadkie lub częste spożywanie posiłków
 • zbyt mała/ duża ilość posiłków
 • za mała ilość przyjmowanych płynów/ warzyw/ tłuszczów nienasyconych
 • za duża ilość owoców/ tłuszczów nasyconych/ słodyczy/ przekąsek i dań typu fast food
 • niewłaściwe proporcje stosowanych produktów żywieniowych.

Takie zachwianie równowagi żywieniowej może prowadzić nie tylko do otyłości, ale także licznych chorób m.in. cukrzycy, miażdżycy, osteoporozy, awitaminozy,niedożywienia oraz obniżenia nastroju i zmęczenia.

 

najlepszy dziennik żywieniowy

Dlaczego klasyczne dzienniki żywieniowe się nie sprawdzają?

Pracując z pacjentami jako lekarz i dietoterapeuta odkryłam,że klasyczne dzienniki żywieniowe w większości przypadków nie mają racji bytu. Pacjentom brakowało motywacji/czasu/sprzętu=kartki, długopisu, zegarka i wagi do tak dokładnego opisywania swoich zwyczajów żywieniowych. Często pacjenci zapominali zabrać dzienniczek wychodząc do pracy, czy znajomych i wypełniali go raz na kilka dni lub nawet tuż przed wizytą kontrolną, w poczekalni pod gabinetem.

Co ważniejsze, w trakcie wypełniania klasycznego dziennika żywieniowego niczego się nie uczyli.

Te same błędy żywieniowe powielali wielokrotnie. Do czasu analizy dzienniczka na wizycie zwykle mijało kilka dni. Ciężko było po 2 czy 3 tygodniach wrócić do tego, dlaczego zdecydowali się zjeść ten czy inny produkt w danej sytuacji.

To może jednak kalkulator kalorii będzie lepszy?

Nie ma takiej opcji! Kalorie mówią tylko o dowozie energetycznym. Ilość, nie jakość. Czy jednak 10 pączków jest równoważne 5 pełnowartościowym posiłkom wypakowanym witaminami, makro i mikroelementami, zdrowymi tłuszczami i węglowodanami? No właśnie.

Obliczanie kalorii jako podstawowa metoda oceniająca skuteczność zmiany stylu życia, powoduje tylko zamęt w głowie pacjentów. Skupiają się na cyferkach, a nie na pracy nad nawykami żywieniowymi w całości.

Jak więc moim zdaniem powinno wyglądać idealne narzędzie do śledzenia posiłków?

Powinno być proste, bezpłatne, dostępne (mobilne) i edukacyjne, czyli powinno wspierać prawidłowe nawyki żywieniowe oraz uczyć pacjenta na bieżąco, jak może modyfikować swoje przyzwyczajenia.

Co chciałabym Wam polecić?

Food Clicker to aplikacja na telefon i tablety z systemem Android. Jest szybka i prosta w obsłudze. Pozwala zanotować jednym kliknięciem, co jecie i pijecie. A ponadto uczy Was przy okazji zasad prawidłowego żywienia.

Jak to działa?

Właściwe łączenie produktów sprzyja zdrowiu, zwiększeniu energii oraz polepszeniu kondycji ciała i umysłu.  Wnioski te doprowadziły w latach 70-tych do utworzenia Piramidy Żywienia.

Są produkty, które (jak np. warzywa) ze względu na zawartość witamin, przeciwutleniaczy oraz mikro- i makroelementów, powinniśmy spożywać częściej. Są też takie (jak np. dania typu fast food), których ze względu na dużą zawartość tłuszczów i sztucznych dodatków, powinniśmy się wystrzegać.

Wszystko w Piramidzie ma swoje miejsce i głęboki sens.

Bez żmudnego zliczania kalorii i zawartości witamin, Piramida Żywienia pozwala na racjonalne komponowanie posiłków w większości populacji.

Czy piramida wciąż jest aktualna?

Piramida żywienia ulega ciągłym modyfikacjom. Jest dostosowywana do aktualnego stylu życia i jakości dostępnej żywności. Pamiętajmy też, że jest skomponowana dla większości populacji.

Piramida Żywienia to ogólny drogowskaz i oczywiście w wypadku sytuacji szczególnych wymaga pewnych modyfikacji. Zwłaszcza nietolerancje pokarmowe lub alergie, intensywne treningi lub okres wczesnego dzieciństwa wymuszają pewne zmiany. Jednak ogólne zasady żywienia pozostają takie same, niezależnie od stanu zdrowia.

Jak stosować aplikację?

Zdecydowaną przewagą Food Clickera nad klasycznymi dziennikami żywieniowymi jest jej mobilność. Aplikację można zainstalować na każdym urządzeniu z systemem Android. Food Clicker może być zawsze przy Tobie.

Założenie jest takie, aby aplikacja była jak najprostsza w użyciu. Stąd też możliwość dodawania produktów jednym kliknięciem.

Jak to wygląda w praktyce?

1. Produkty podzielone są na 8 głównych kategorii:
 • płyny (woda, herbata, kawa)
 • posiłki (śniadanie, lunch, kolacja, przekąski)
 • warzywa
 • owoce
 • zboża (pieczywo, płatki, makaron, ryż)
 • nabiał (mleko, sery, jogurt, śmietana)
 • ryby, mięso i jajka
 • orzechy i oleje roślinne

dziennik żywieniowy aplikacja

2. Są dostępne 2 równoważne widoki: tabela z prostym licznikiem i piramida

dziennik żywieniowy aplikacja

3. Podpowiedź odnośnie brakujących w menu produktów w danym dniu (świetna opcja, gdy zastanawiamy się, co na kolację!)

dziennik żywieniowy aplikacja

4. Ostrzeżenie przed nadmiernym spożyciem

dziennik żywieniowy aplikacja

5. Możliwość tworzenia profili dla całej rodziny

dziennik żywieniowy aplikacja

6. Możliwość sprawdzenia godziny dodania konkretnego produktu
dziennik żywieniowy aplikacja
7. Aplikacja zawiera też rozbudowany panel informacyjno- edykacyjny, odnośnie każdej z grup produktów.

Podsumowanie:

Przyznaję szczerze, że zupełnie nie jestem obiektywna w ocenie tej aplikacji.

Pomysł jej stworzenia  zrodził się z obserwacji problemów, stojących na drodze do sukcesu pacjentom chcącym zmienić swój styl życia. Nie znoszę patrzeć na to jak czas, energia i motywacja ludzi jest marnotrawiona przez błahostki. Wiele cudownych przemian miałoby szansę ujrzeć światło dzienne, gdyby nie zostało zduszonych w zarodku, przez brak stosownych narzędzi.

Miałam przyjemność brać udział w procesie powstawania Food Clickera i poniekąd jest ona spełnieniem moich zawodowych marzeń. Mam nadzieję, że Wam też przypadnie do gustu.

Nigdy się nie przekonacie, póki nie spróbujecie! Polecam zainstalować ze sklepu Google i wypróbować na własnej skórze.

Czekam na opinie i sugestie!

* Dla chętnych jest dostępny również rozbudowany filmik promocyjny z krótkim przewodnikiem, jak korzystać z aplikacji. Syrenka gratis:)

Follow on Feedly