leki rzucenie papierosów
MEDYCZNIE

Najlepsze leki na rzucanie palenia. Praktyczny przewodnik po tabletkach, plastrach i gumach zwalczających miłość do papierosa.

Zasada jest prosta: najlepszy lek wspomagający rzucenie palenia to odpowiednie przygotowanie do tego procesu. Pokrótce opisałam to we wpisie „Jak rzucić palenie w 5-ciu krokach?”

Mam jednak dobrą wiadomość: spośród osób palących nie wszyscy są uzależnieni! Aby przekonać się o sile własnego przywiązania do papierosów warto wykonać test Fagerstroma.

Wynik tego kwestionariusza może zasugerować Nam, jakie są Nasze szanse osiągnięcia całkowitej abstynencji nikotynowej, bez żadnej pomocy farmakologicznej. Zwykle jednak udaje się to kilku procentom palaczy.

Przy wyniku <3 pkt są na to duże szanse. Natomiast osoby silnie uzależnione (>5 pkt w powyższym teście lub wypalające >10 papierosów dziennie) praktycznie są skazane na wsparcie leków. Palacze pomiędzy tymi wartościami radzą sobie różnie, zależnie od motywacji i własnej konstrukcji psychofizycznej.

Dlaczego czasem mimo silnej motywacji lek staje się koniecznością?

Niestety nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Nawet podobno silniej niż alkohol i opiaty. Ma nawet w organizmie specjalnie dedykowany dla niej receptor nikotynowy, który pasuje do niej, jak zamek do klucza. Jaki to ma skutek? Ano taki, że palacz uzależnia się od niej nie tylko psychicznie, ale i i fizycznie. I zwłaszcza w pierwszych 30-tu dniach rzucania nałogu cierpi na dotkliwe objawy zespołu abstynencyjnego.

TYPOWE OBJAWY „GŁODU NIKOTYNOWEGO”:
  • drażliwość
  • niepokój
  • obniżony nastrój
  • bezsenność
  • problemy z koncentracją
  • zwiększony apetyt

W okresie oczyszczania organizmu z nikotyny dochodzi również do obiektywnych, biologicznych zmian w ciele pacjenta. Na przykład normalizuje się tętno i ciśnienie krwi.

Często pacjenci kojarzą papierosy jedynie z rakiem płuc, ale spektrum ich niszczącego działania na ludzkie ciało jest o wiele szersze.

Przygotowałam dla Was krótką infografikę w tym temacie.

skład papierosów

Skoro już wiemy dlaczego papierosy są fe i be oraz kto powinien rozważyć połączenie wkładu własnego i zdobyczy współczesnej medycyny w zwalczaniu nałogu palenia czas przyjrzeć się temu…

Jakie leki na rzucenie palenia są najlepsze (najskuteczniejsze/ najszybsze/ najtańsze)?

Na rynku dostępne są 4 grupy preparatów:

  • nikotyna (Niquitin, Nicorette)
  • bupropion (Zyban)
  • cytyzyna (Tabex, Desmoxan)
  • wareniklina (Champix)

Omówię teraz pokrótce każdy z nich.

1. Nikotyna (a właściwie nikotynowa terapia zastępcza, NTZ)

DOSTĘPNE PREPARATY:
rzucanie palenia nikotyna
Źródło: indeks.mp.pl
JAK DZIAŁA?

Wkłada klucz z czystą nikotyną do naszego zamka receptora, ale bez wszystkich dodatkowych kluczyków, w postaci substancji rakotwórczych, toksycznych i smolistych. Z tej też przyczyny wyłącza wystąpienie objawów abstynencyjnych, ale nie zmniejsza szkodliwego wpływu na serce i układ krążenia oraz samo uzależnienie. Z tej to przyczyny, zalecana jedynie na początku przygody z rzucaniem palenia celem wyciszenia „głodu nikotynowego”.

Najszybciej uwalnia się spray donosowy (niezarejestrowany w Polsce). Przy stosowaniu krajowych preparatów należy liczyć się z osiągnięciem „terapeutycznego” poziomu nikotyny po ok. 30 minutach od zażycia leku. Jedynie w wypadku plastrów, jest to dłuższy okres, ale też całkowity czas działania plastra jest dzięki temu dłuższy.

Postuluje się skuteczność tego typu terapii na poziomie o 50-100% wyższym niż u pacjentów bez zastosowanego jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego.

ILE TO TRWA?

Stosowanie NTZ musi być powiązane ze stopniowym zmniejszaniem dawki nikotyny w organizmie. Czyli nie można stosować jej równolegle z paleniem dotychczasowej ilości papierosów! Stąd też czas leczenia zależny jest od indywidualnego planu i tempa spadku ilości wypalanego tytoniu.

Preparaty nikotynowe powinny zostać wdrożone minimum 2 tygodnie przed zaplanowanym terminem rzucenia/ ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Postuluje się jednak większą skuteczność przy utrzymaniu terapii przez co najmniej 8 tygodni.

ILE TO KOSZTUJE?

Koszt jest zależny od czasu terapii i rodzaju, a także intensywności stosowania preparatu.

DLA KOGO NIE?

świeży zawał serca lub niestabilna choroba wieńcowa, świeży udar mózgu, niektóre zaburzenia rytmu serca, ciąża

2. Bupropion

DOSTĘPNE PREPARATY:
rzucanie palenia zyban
Źródło: indeks.mp.pl
JAK DZIAŁA?

Lek wpływa na układ neuroprzekaźników, czyli innych niż nikotyna kluczy do innych zamków. Dzięki temu neutralizuje silne pobudzanie układu nagrody (likwiduje chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa) i osłabia objawy abstynencyjne. Całkiem przy okazji jest to również lek przeciwdepresyjny (ale nie musisz chorować na depresję, aby go stosować!)

ILE TO TRWA?

7 tygodni. Włączamy jeszcze w okresie palenia, ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem odstawienia papierosów.

ILE TO KOSZTUJE?

Nie chce być inaczej, na pełen cykl terapii zużyjemy ok. 2 opakowań, więc zgodnie z oficjalnym cennikiem będzie to koszt ok. 1000 zł.

DLA KOGO NIE?

padaczka, zaburzenia odżywiania: bulimia/anoreksja oraz leczenie inhibitorami monooksydazy, ciąża

3. Cytyzyna

DOSTĘPNE PREPARATY:
rzucanie palenia desmoxan
Źródło: indeks.mp.pl
JAK DZIAŁA?

Klucz pasujący po części do Naszego nikotynowego zamka. Tzn. trochę go otwiera, ale nie wywołuje wszystkich typowych (jak po zastosowaniu czystej nikotyny) działań. Dzięki temu nieźle radzi sobie z nikotynowym głodem.

Ze względu na krótki czas eliminacji, zwłaszcza na początku trzeba go dość często przyjmować. W pierwszych dniach nawet 6x/dobę.

Przy nieskuteczności terapii można podjąć kolejną próbę po 3 miesiącach.

ILE TO TRWA?

Stosunkowo krótko, bo ok. 4 tygodni. Przy czym papierosów pozbywasz się już w pierwszym tygodniu terapii- najlepiej 1-5 dnia.

ILE TO KOSZTUJE?

Zwykle 1 opakowanie jest wystarczające do zamknięcia pełnego cyklu terapeutycznego. Czyli koszt to 50-100 zł.

DLA KOGO NIE?

świeży zawał serca lub niestabilna choroba wieńcowa, świeży udar mózgu, niektóre zaburzenia rytmu serca, ciąża. Ostrożnie w miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym oraz nietolerancji laktozy.

4. Wareniklina

DOSTĘPNE PREPARATY:
rzucanie palenia champix
Źródło: indeks.mp.pl
JAK DZIAŁA?

Działa również na podstawie częściowego agonisty receptorów nikotynowych (czyli tak, jak cytyzyna). Zmniejsza efekt nagrody i objawy abstynencyjne.

W porównaniu z cytyzyną dłuższy okres przebywania w krwioobiegu, dlatego może być rzadziej stosowany (max 2x/dobę).

W badaniach postuluje się jej większą niż NTZ czy bupropionu skuteczność.

ILE TO TRWA?

Czas trwania terapii to 12 tygodni. Moment definitywnego rzucenia palenia to 2 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

ILE TO KOSZTUJE?

Całkowity koszt kuracji to 5 opakowań leku, czyli ok. 1200 zł.

DLA KOGO NIE?

Lek może nasilać objawy depresyjne, stany lękowe a nawet myśli samobójcze. Ciąża. Ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek, chorobami serca i układu krążenia, padaczce.

Wybór należy do Was…i Waszego lekarza prowadzącego.(Choć nie zawsze. Preparaty oznaczone w tabelce OTC dostępne są w aptece bez recepty).

 

Powyższy artykuł opracowany został na bazie doświadczeń własnych, indeksu leków, charakterystyk produktu leczniczego i informacji zawartych na portalu www.mp.pl. Nie jest poradą lekarską i jako taki nie może zastępować wizyty u lekarza.

Follow on Feedly