jak obliczyć ile przybiera
DIETETYCZNIE,  MEDYCZNIE,  RODZINNIE,  Uncategorized

Ile przybiera dziecko? Przyrost masy ciała niemowlaka w pigułce

Dziś będzie trochę o ocenie rozwoju noworodków i niemowląt. Jednym z jej elementów jest obliczenie tzw. przyrostu masy ciała.

Ile przybiera moje dziecko? Czy je wystarczająco dużo? Czy nie jest za chude? Dlaczego babcie narzekają na brak słodkich fałdek? Te pytania często rodzą się w głowach rodziców i zasiewają ziarno niepewności w ich sercach. Na szczęście są obiektywne metody, aby rozjaśniać wątpliwości w tym temacie.

Ale ale, czy można wszystkie dzieci mierzyć jedną miarą? Czy taka szablonowa ocena nie jest dla nich krzywdząca? Każde przecież jest wyjątkowe. I rozwija się w swoim własnym tempie.

Czy wiecie za co lubię cyferki w medycynie?

Z jednej strony nie pozwalają osiadać na laurach. Ale z drugiej- w sytuacjach kryzysowych- zapewniają nam spokój.

O laurach myślę w kontekście wychwytywania zaburzeń, jeszcze zanim dojdzie do pojawienia się objawów klinicznych. To wszystkie badania profilaktyczne, które odpowiednio wcześnie wykonane- dały efekt w postaci szybkiego wykrycia choroby. Złe wyniki badań każą drążyć głębiej i szukać ukrytych przyczyn nieprawidłowości.

Za to ja osobiście lubię medyczne cyferki, chyba nawet bardziej, za możliwość obiektywnego potwierdzenia, że „Uff, jest dobrze„. Wszystkie sytuacje, kiedy upewniały pacjenta lub jego rodzinę, że nie jest tak najgorzej, jak początkowo sądzono. Dawały nadzieje. Wzrost parametrów po wielomiesięcznej supresji szpiku w wyniku chemioterapii. Poprawa glikemii po zmianie diety u cukrzyka. Prawidłowy przyrost masy ciała u dziecka, które początkowo oceniano jako niedożywione. A oceniano najczęściej na podstawie mądrości ludowej i archetypu tłuściutkiego, papulaśnego bobaska.

O tym dziś chciałabym mówić- o wartości oceny przyrostu masy ciała u noworodków i niemowląt.

Zwłaszcza pierwsze dziecko, pierwsze karmienie piersią- to w obecnych czasach spory stres. Ma być idealnie, a to „naturalnie” jakoś nie chce wychodzić.
Kochanego ciała nigdy nie za wiele i zaiste…czyż fałdki to nie jest coś, co troskliwe babcie kochają we wnuczętach najbardziej?
Po wnikliwych/prawie-że-fachowych oględzinach zdaje się, że tu za chudo (ciało potomka), tu za mało (stopień wypełnienia mlekiem piersi matki), tu za rzadko (oceniany wizualnie skład tegoż mleka).
I wtedy taka już na wstępie zestresowana i zbita z tropu mama trafia do przychodni na konsultację. I mamy szansę realnie ocenić i zweryfikować co dzieje się z dzieckiem, czy są obiektywne powody do niepokoju lub wskazania do dalszej diagnostyki.

Jak ocenić ile przybiera dziecko średnio na dobę?

Zwykle porównujemy dwa pomiary masy ciała na przestrzeni jakiegoś czasu i obliczamy różnicę wartości. Następnie wynik dzielimy przez różnicę dni między datami dokonywania pomiaru. W skrócie wygląda to tak

ŚREDNI DOBOWY PRZYROST MASY CIAŁA= (pomiar 2 – pomiar 1) : (data 2 – data 1)

Uwielbiam liczyć przyrost masy i dawać rodzicom na patronażu ten SPOKÓJ. Obiektywne narzędzie, dzięki któremu mogą odpierać ataki „życzliwych” słowami: „Lekarz potwierdził, że jest ok”. Ale ponieważ staram się nie stosować w pracy taktyki, że mi się wydaje- chcę WIEDZIEĆ.

Niemniej jednak liczenie z kalendarzem w ręku, ile przybiera średnio niemowlę, wydaje się nieco pracochłonne…

Mam dla Was świetne narzędzie, które pozwala oszacować tempo wzrastania masy ciała na przestrzeni określonego czasu.

Tu macie link do sprytnego kalkulatora obliczającego średni dobowy przyrost masy ciała:

https://flask-doctor.herokuapp.com/ile-przybiera

Wystarczy oznaczyć w kalendarzu daty i wartości dokonanych pomiarów i nacisnąć przycisk. Resztę kalkulator wykona za Was, bez konieczności obliczania różnicy masy ciała i ilości dni, które upłynęły między pomiarami.

Link do strony z nieco egzotycznym rozszerzeniem, ale nie bójcie się go:) Jest to na razie wersja robocza. Chciałam się jednak jak najszybciej podzielić z Wami efektem pracy zaprzyjaźnionego programisty, który ukrócił moje matematyczne męki. Wysmarował przyjazny kalkulator, który pozwala mi szybko oceniać postępy wagowe dzieciaków, bez żmudnego liczenia dat w kalendarzu.

Wam również polecam korzystanie z tego narzędzia, do oceny ile przybiera Wasze własne lub też zaprzyjaźnione dziecko.

Jak interpretować średni przyrost masy ciała dziecka?

Cytując mój ulubiony medyczny portal mp.pl i zamieszczony tam artykuł na temat oceny, ile przybiera dziecko:

„Najbardziej bliskie siatkom WHO są podane poniżej normy przyrostu masy ciała wg prof. Ruth Lawrence na podstawie jej długoletnich obserwacji:

  • 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.,
  • 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.,
  • 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.,
  • 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies. „

Znajdziecie tam też wiele przydatnych informacji na temat samej techniki ważenia niemowląt i objawów, które powinny wzbudzić Waszą czujność.

Ocena, ile przybiera niemowlę, jest najbardziej przydatna w pierwszych tygodniach jego życia.

Pozwala wychwytywać np. nietolerancje pokarmowe, zaburzenia gastroenterologiczne, infekcje. Na które być może nie zwrócilibyśmy uwagi bez takiej ścisłej oceny.

Poza tym jest to świetna opcja samokontroli. Którą możecie spokojnie prowadzić samodzielnie w domu, bez zaangażowania Waszego pediatry czy lekarza rodzinnego.

Oczywiście pomiar średniego dobowego przyrostu masy ciała jest tylko jednym z elementów oceny dobrostanu dziecka. Równie ważne jest np. naniesienie pomiarów dotyczących danego niemowlęcia na siatki centylowe. I kontrola jego postępów w czasie. Pozwala to sprawdzać, czy dziecko rozwija się harmonijnie, cały czas w swoim przedziale centylowym.

Jeśli interesuje Cię temat siatek centylowych, polecam wpis Mamy Ginekolog. Same siatki znajdziesz na stronie WHO lub na stronie mp.pl: dla chłopców i dla dziewczynek.

Wg mnie, kalkulacja średniego dobowego przyrostu masy ciała (zwłaszcza w krótkim okresie czasu), jest jednak o wiele wygodniejsza do oceny przesiewowej, niż żmudne nanoszenie na drobniutkie krateczki siatek centylowych. Zwłaszcza, jeśli ktoś robi to pierwszy raz. A tu mamy sztywne ramy liczbowe i łatwo możemy wyłapać, że wskazana jest pomoc lekarza.

Bo chyba dobrze się rozumiemy, że taki osobiście wykonany nieprawidłowy pomiar ma za zadanie zapalić nam po prostu lampkę w głowie. Broń Cię, Siatko Centylowa, szukać samodzielnie rozwiązania tego problemu!

Każdą nieprawidłowość tego typu, konsultujemy z lekarzem

Mam nadzieję, że kalkulator się Wam podoba. Ślijcie dalej i polecajcie swoim doktorom. Bo (jak znam doktorów), to matematyka nie zawsze jest ich najmocniejszą stroną:) Poza tym, również nieubłaganie upływający na wizycie CZAS. Więc zwykle każdą taką pomoc przyjmujemy z uwielbieniem!

// Być może interesują Cię pozostałe, ułatwiające niełatwy rodzicielski żywot aplikacje. Twojej szczególnej uwadze polecam kalkulator Dr Fever (opisany w tym wpisie), który w prosty sposób przelicza dawki syropów przeciwgorączkowych na masę ciała. A dzięki instalacji w telefonie możesz go mieć zawsze pod ręką. Albo najprostszy możliwy i przyjazny dzieciom dzienniczek żywieniowy Food Clicker, który bawi i uczy (opisany tutaj).//

Jeśli wiadomości zawarte w artykule „Ile przybiera noworodek/ niemowlę/ dziecko i jak policzyć średni dobowy przyrost masy ciała ” okazały się dla Ciebie pomocne- polub ten artykuł lub udostępnij! Daje mi to wiele radości i energii do dalszej pracy. Dzięki, że dobrnąłeś aż tutaj!

Follow on Feedly