DIETETYCZNIE

Full czy fool, czyli: jak odróżnić prawdziwy głód od ochoty na jedzenie?

 

Tak to jest, że natura kocha równowagę.
A równowaga kocha sprzężenia.
A sprzężenia również są naturalne, bo jak mnie sąsiad … psem pod oknem, to ja sąsiadowi…sami wiecie:)Rozmaite bodźce z różnych układów naszego ciała powodują postawienie ośrodka głodu w naszych mózgach w stan najwyższej gotowości i odruchowe poszukiwanie pożywienia.

Pokrótce cały ten mechanizm działania wygląda tak:

Mechanizm powstawania głodu

Głównymi sprawcami pojawienia się uczucia głodu są obkurczenie ścian żołądka (bodziec motoryczny) i spadek poziomu glukozy we krwi (bodziec metaboliczny).
Dociekliwych zapraszam np. tutaj.

Niektóre diety za główny cel wydają się wyznaczać zlikwidowanie uczucia głodu. Co za nietakt!

Głód jest cudowny!

To prawdziwy ułatwiacz i upraszczacz rytmu życia, który (przy racjonalnym odżywianiu) bez zegarka, notatek i użycia wag i innych skomplikowanych sprzętów pozwala Nam ustawić wszystko we właściwych proporcjach.

Przy okazji Wyzwania: Odżywianie! warto rozłożyć na czynniki pierwsze sygnały wysyłane przez Wasze ciało, gdy czujecie się głodni.

Ssanie, burczenia, przelewania, uczucie pustki w żołądku, mdłości, trudności ze skupieniem uwagi, osłabienie itp. mile widziane.
Bez takiego rachunku sumienia ani rusz.

Pamiętajcie:

Jeśli w jedzeniu nie napędza Was głód skąd będziecie wiedzieli kiedy przestać? 

Pamiętajmy, że głód (czysto FIZYCZNY) to nie to samo, co ochota na jedzenie (etiologia wielowątkowa: od czysto zdroworozsądkowej kalkulacji po zajadanie emocji).
Jeśli zaczynamy jeść opierając się na fizycznych odczuciach płynących z ciała, o wiele łatwiej określić wielkość porcji, która zaspokaja aktualne potrzeby energetyczne.

Poniższy schemat ma za zadanie jedynie uświadomić Nam, że język ciała jest uniwersalny.
Za pomocą tych samych rodzajów bodźców, które mają Nas zachęcić do posiłku, otrzymujemy również sygnał STOP.

Schemat głód i sytość
Mechanizm głodu i sytości

 

Żołądek jest pusty- czujemy ssanie, słyszymy burczenie / Spada poziom glikemii- czujemy się rozkojarzeni i zmęczeni. Aktywuje się ośrodek głodu w mózgu.
Jesteśmy głodni.
Jemy.
Żołądek wypełnia się, poziom cukru we krwi rośnie. Aktywuje się ośrodek sytości w mózgu.
Jesteśmy syci.
Ośrodek głodu jest hamowany.

Tyle w tym temacie.

O ile oczywiście potrafimy wyłuskać te prawdziwie instynktowne potrzeby z gąszczu zachcianek, gdy po jedzenie sięgamy ze zgoła innych pobudek.

I jeśli dajemy swojemu ciału odpowiedni czas, aby miało szansę przekazać Nam te istotne sygnały.Ufając na powrót swojemu fizycznemu uczuciu głodu jesteśmy w stanie na powrót przywrócić równowagę w Naszym żywieniu. O czym więcej w W:O! Tydzień 1, DROGA- Pierwszy Krok i W: O! Tydzień 2. DROGA TECHNICZNIE, czyli POCZUJ TO!

Follow on Feedly