wysypki u dzieci
MEDYCZNIE,  RODZINNIE,  Uncategorized

Co ma wspólnego CYSTA z pączkiem, czyli wysypka u dziecka (i nie tylko) SAMOUCZEK

Z doświadczenia wiem, że obecność zmian skórnych na ciele (w szczególności wysypka u dziecka) to jedna z bardziej przerażających rzeczy.

Zwłaszcza, jeśli dzieje się to wieczorową porą. I w ostatnich dniach macie na koncie zmianę płynu do płukania, zakup nowych płatków śniadaniowych, świeżo włączony syrop na kaszel oraz kontakt z zakaźnym chorym.

WYSYPKA U DZIECKA- I CO DALEJ?

Oglądasz w cieniu, oceniasz w świetle, wychodzisz do innego pokoju i spluwasz 3 razy przez lewe ramię, a wysypka ani trochę nie chce zblednąć/ zmniejszyć/ spłaszczyć się.

Czy jest to objaw infekcji? Czy dziecko po prostu się zadrapało? A może przegrzało? Być może to alergia? A jeśli tak, to na co?

W niniejszym wpisie chciałabym przybliżyć Wam umiejętność prawidłowego:

 • opisywania cech charakterystycznych zmian skórnych, które wpływają na prawidłowe postawienie diagnozy

Cechy te to głównie: lokalizacja, stopień rozsiania, kolejność rozprzestrzeniania wysypki i wygląd zewnętrzny pojedynczego wykwitu.

 • szufladkowania zmian skórnych.

Jest kilka typów wysypek i dobrze je znać. Choćby po to, żeby wpisać w wyszukiwarce Google’a coś więcej niż tylko „wysypka dziecko”.

 • rozróżniania tych bardziej i mniej niebezpiecznych wykwitów.

Czyli w skrócie chciałabym, aby każdy z Was o każdej porze dnia i nocy potrafił rozpoznać wysypkę wybroczynową występującą przy sepsie

 • dokumentowania aktualnej formy wysypki

Po co? Gdy po kolejkowej batalii rano dotrzesz do gabinetu swojego lekarza on (niemal złośliwie) zadaje rozmaite pytania, na które w momencie wizyty nie ma sensownej odpowiedzi. Bo wysypki albo wcale już nie ma albo wygląda zupełnie inaczej niż wczoraj.

Teraz trochę niezbędnej teorii:

1. NAZEWNICTWO

Wysypka= wykwit= osutka= zmiana skórna

Tych określeń używa się zamiennie. Niniejszy post zgłębia zwłaszcza zagadnienie wysypek u dzieci, ale dotyczy uniwersalnej oceny zmian skórnych. I, tak naprawdę, spokojnie można stosować zawarte tu zasady, do oceny wykwitów u dorosłych.

2. WYSYPKA U DZIECKA- ścieżka diagnostyczna

Aby prawidłowo rozpoznać wysypkę trzeba ustalić kilka rzeczy. Tak naprawdę najbardziej istotne jest określenie z jakim typem wykwitu mamy do czynienia.

Ponieważ jednak jest to równocześnie najtrudniejsze zadanie, zacznijmy od czegoś prostszego. Czyli OPISU tego, co na skórze naszym laickim okiem widzimy.

wysypka u dziecka rozpoznanie

Przede wszystkim spróbujmy określić:

 • ILOŚĆ– czyli, czy mamy jedną krostę, czy całą ich grupę
 • LOKALIZACJĘ– czyli, na których częściach ciała obserwujemy zmiany
 • WIELKOŚĆ– zarówno pojedynczej zmiany, jak i całego ich kompleksu (w wypadku wysypek mnogich)
 • KOLEJNOŚĆ pojawiania się zmian, czyli gdzie zmiany pojawiły się na początku i dokąd powędrowały
 • BARWĘ, a najczęstsza paleta to (idąc od najjaśniejszej do najciemniejszej) np. odbarwienie/ przejaśnienie, kolor kości słoniowej, porcelanowy, bladoróżowy, różowy, ciemnoróżowy, jasnoczerwony, krwistoczerwony, bordowy, brunatny, siniczy, czarny
W zmianach skórnych (oprócz wyżej wymienionych) istotnych jest jeszcze kilka parametrów:

Kształt- najczęściej wykwity są linijne, okrągłe, owalne lub obrączkowate (czyli zapadnięte w części centralnej)

Powierzchnia– w poziomie skóry, wypukła lub wklęsła.

Gładkość– powierzchnia napięta lub z widocznym rogowaceniem a nawet łuszczeniem (otrębiastym, gdy odchodzą drobinki naskórka i drobno- oraz grubopłatowym, gdy łuszczenie jest wyraźne)

Konsystencja– oceniamy stopień twardości zmiany

Objawy dodatkowe: swędzenie, pieczenie, ból

Możemy wówczas podjąć próbę określenia typu wykwitu, który pojawił się na naszej skórze.

3. KLASYFIKACJA zmian skórnych

Wykwity na skórze dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwotne czyli niewiadomoco/ niewiadomoskąd, a wtórne są przeważnie powikłaniem tych pierwotnych (ich nadkażeniem/ rozsianiem/ pęknięciem/ wygojeniem).

Gdy w progi domu zawita wysypka u dziecka, z pomocą przychodzi nam Wikipedia. Zamieszczam screen podziału najbardziej popularnych wykwitów:

wysypka u dziecka
Żródło: Wikipedia

Jak widzicie rodzajów wykwitów jest sporo i czasem nawet lekarze mają problem z określeniem z jakim typem zmiany mają do czynienia.

W warunkach domowych najczęściej zetkniecie się z wykwitami pierwotnymi. Wykwity wtórne potrzebują trochę czasu, żeby pokazać swoje pełne oblicze i do tego czasu zwykle pojawiacie się już w gabinecie lekarskim.

Typowo medyczna grafika obrazująca różnice między poszczególnymi zmianami skórnymi znajduje się poniżej.

Źródło: http://medent.net.pl/wykwity-pierwotne/

Typy zmian skórnych DLA LAIKÓW:

Z doświadczenia jednak wiem, że ten akademicki podział nie do końca trafia do wyobraźni pacjentów. Aby trochę przybliżyć wygląd poszczególnych zmian postanowiłam przyrównać je do rzeczy, które wszyscy znamy i potrafimy (w całej Polsce, jak długa i szeroka) przywołać w pamięci ich obraz.

Mowa o jedzeniu. I proszę nie miejcie mi za złe. I nie mówcie, że to obrzydliwe i obraża Wasze uczucia kulinarne. Sorry. Taki mamy temat.

wysypki u dzieci co to

Opisy poszczególnych typów zmian skórnych możecie znaleźć w artykule poświęconym osutkom na stronie Medycyny Praktycznej.

Czy to wysypka u dziecka czy osoby dorosłej, z praktycznego punktu widzenia sprawy mają się tak:

 • 1. PLAMA– „NALEŚNIK” Płaska, jednolita np. naczyniak płaski, pajączek (teleangiektazja), bielactwo
Źródło: https://mamotoja.pl/naczyniaki,choroby-niemowlat-artykul,2076,r1p1.html
Źródło: http://www.ocveincare.com/spider-veins/best-option-spider-vein-treatment/
Źródło: https://www.healthdirect.gov.au/vitiligo
 • 2. GRUDKA– „KASZA” Wypukła, nieduża 1-10 mm, spoista (czyli nieco twardsza niż skóra) np. brodawka wirusowa
Źródło: https://www.everydayhealth.com/hpv/guide/symptoms/
 • 3. GUZEK (do 1 cm)/ GUZ (>1 cm)-„KLUSKA” Wypukły, spoisty np. znamię barwnikowe, nowotwór skóry
Źródło: https://orlandodermatologycenter.com/moles/
 • 4. KROSTA– „PIERÓG” Grudka wypełniona ropą, np. popularny „pryszcz” w trądziku
Źródło: https://healthjade.com/pustule/
 • 5. CYSTA/ KROSTA– ” PĄCZEK Z NADZIENIEM” Guzek z rozmaitą treścią (płyn/ łój/ naskórek/ włosy) we wnętrzu np. torbiel łojotokowa=kaszak
Źródło: https://medium.com/@londondermatologyclinic/how-to-get-rid-of-sebaceous-cyst-with-fast-and-effective-surgical-treatments-24688dcbd830

 • 6. PĘCHERZYK (do 1 cm)/ PĘCHERZ (>1 cm)- „JAJKO SADZONE” wypukły, wypełniony płynem, miękki np. pęcherzyk w opryszczce, półpaścu
Żródło: https://doctorlib.info/pediatric/visual-diagnosis-treatment-pediatrics/68.html
Źródło: https://doctorlib.info/pediatric/visual-diagnosis-treatment-pediatrics/68.html
 • 7. BĄBEL– „PYZA” Ni to pęcherz- ni grudka. Wypukły i miękki, bez płynu. Przykładem tej zmiany jest pokrzywka.
Źródło: https://dermo.expert/czym-jest-przewlekla-pokrzywka-idiopatyczna/

Mam nadzieję, że takie krótkie podsumowanie przybliży Wam prawidłowe interpretowanie zmian, które widzicie na skórze.

Na koniec tej części zamieszczam zdjęcia wysypki, która może pojawić się w posocznicy, zwłaszcza w przebiegu zakażenia meningokokowego.

Źródło: https://www.meningitisnow.org/meningitis-explained/signs-and-symptoms/glass-test/

Szklanka znajduje się na tym zdjęciu nieprzypadkowo. Służy do wykonania testu, który ma nam odpowiedzieć na pytanie: Czy po uciśnięciu zmiany znikają, czy pozostają wciąż widoczne?

A więc mamy tu do czynienia z płaskimi, PLAMKAMI, które nie bledną po ucisku. Są to wybroczyny.

Więcej o sepsie przeczytacie u pozytywnie zakręconej Róży, „lekarza DLA dzieci”.

Wysypka + gorączka to ZAWSZE ryzykowne połączenie, proszę zachowujcie czujność. (jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o gorączce, znajdziecie u mnie całą serię wpisów na ten temat. Szczególnie polecam ten o prawidłowej kalkulacji dawki leku przeciwgorączkowego.)

WYSYPKA U DZIECI- Dlaczego jednak warto wybrać się do lekarza?

Odpowiednia kwalifikacja wysypki jest często utrudniona. Książki książkami, ale oglądając zmiany na żywo ocenia się wiele zmiennych jednocześnie.

Lekarz będzie w stanie spojrzeć na sprawę całościowo. Zintepretuje objaw, czyli wysypkę, w kontekście całej Waszej historii zdrowotnej. Będzie zbierał dokładny wywiad, aby ustalić czas trwania wysypki i jej możliwą przyczynę.

Bardzo trudno jest zdiagnozować zmiany skórne przez telefon lub WhatsAppa. Wspomniałam jednak na wstępie o dokumentowaniu przebiegu wysypki.

Nie chodzi bynajmniej o stawianie wirtualnych rozpoznań, bez bezpośredniego badania pacjenta. Ocena dynamiki zmian wyglądu skóry w czasie, dostarcza jednak pełniejszego obrazu przebiegu danej choroby.

Co robić w wypadku trudności diagnostycznych?

Moja rada? Rób zdjęcia!

Oczywiście nie da się zdiagnozować pacjenta na podstawie nawet dobrej jakości fotek robionych telefonem ze 100 % pewnością. Ale jest to przynajmniej jakiś punkt zaczepienia. Bo coś, co dla Ciebie jest „takie różowe, trochę może czerwone, z takim bladym w środku”, może być dla lekarza zmianą możliwą do rozpoznania jednym rzutem oka i szkoda przegapić taką szansę.

Jak więc zrobić zdjęcie wysypce?

 • postaraj się o ujęcie w świetle dziennym i sztucznym.
 • w każdym typie oświetlenia wykonaj jedno zdjęcie z lampą błyskową a drugie bez
 • zrób chociaż jedno ujęcie z daleka obrazujące lokalizację zmiany na ciele i jedno z bliska, żeby jak najlepiej uchwycić cechy opisane powyżej.
 • wykonaj ujęcie „z boku”, które zobrazuje, czy zmiana znajduje się powyżej poziomu skóry, czy jest całkiem płaska

Niniejszym uznaję przyspieszony kurs dermatologii, gastronomii i fotografii za zakończony. Brawo! Jeśli dobrnąłeś do końca: piąteczka ( z plusem!)

Follow on Feedly